Ubrania operacyjne - czym charakteryzują się ubrania chirurgiczne? Sprawdź!

Ubrania operacyjne – czym jest i co wyróżnia ubrania chirurgiczne?

Sklepy oferujące odzież medyczną powinny uwzględnić w swoim asortymencie ubrania operacyjne. Tego typu elementy garderoby dobrze sprawdzą się wśród lekarzy, czy chirurgów, których ubiór musi być w pełni dostosowany do charakteru wykonywanej pracy, a także wymogów bezpieczeństwa. Czym charakteryzują się dobrze dobrane i profesjonalne ubrania chirurgiczne? Przekonasz się po zapoznaniu się z dalszą częścią wpisu!

Ubrania operacyjne, czyli odzież dla profesjonalistów

Mianem odzieży zabiegowej (nazywanej też odzieżą chirurgiczną) określa się ubrania operacyjne zakładane przez personel medyczny przed wejściem na blok, a także podczas wykonywania różnego typu zabiegów gabinetowych, laboratoryjnych oraz zabiegów medycznych – także tych z zakresu medycyny estetycznej. Odzież operacyjna pomaga zachować czystość, a także chroni przed bezpośrednim kontaktem z czynnikami biologicznymi oraz chemicznymi

Odzież operacyjna stanowi zatem rodzaj bardzo ważnego odzienia roboczo-ochronnego dla personelu medycznego. Warto dodać, że ubrania operacyjne są wykorzystywane również przez lekarzy weterynarii w czasie przeprowadzania zabiegów i podczas operacji zwierząt domowych lub gospodarskich.

Dowiedz się również, jak dopasować fartuch weterynaryjny lub fartuch farmaceutyczny

Ubrania chirurgiczne – co się na nie składa?

Aby zadbać o komfort i wygodę nawet w trakcie wymagających i wielogodzinnych dyżurów, kluczowe jest odpowiednie zestawienie odzieży noszonej przez pracowników służby zdrowia. W jaki sposób można skompletować ze sobą odzież przeznaczoną dla personelu medycznego?

Fartuch zabiegowy

Podstawowym elementem odzieży chirurgicznej jest fartuch zabiegowy. Najczęściej posiada on długie rękawy i wygodne zapięcie na plecach. Z reguły jest również dość długi (najczęściej sięga do kolan lub do połowy łydki). Fartuch zabiegowy powinien dobrze przylegać do ciała, a jednocześnie musi gwarantować swobodę ruchów. W ten sposób odzież medyczna nie tylko będzie funkcjonalna, ale również pozwoli zadbać o schludny i estetyczny wygląd

Sukienka zabiegowa

Sukienka zabiegowa to rodzaj garderoby noszony przeważnie przez pielęgniarki, często zastępuje klasyczne damskie fartuchy medyczne. Cechą charakterystyczną sukienek jest ich luźny krój, który nie krępuje ruchów, krótki rękaw oraz długość do kolan. Zwykle nie posiadają zapięcia (wkładane są przez głowę), ale mogą być wyposażone w praktyczne kieszenie. Elementami uzupełniającymi odzież zabiegową są akcesoria medyczne, w tym przede wszystkim czepki medyczne, maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki nitrylowe.

 

Czym powinny cechować się ubrania chirurgiczne?

Ubrania operacyjne powinny spełniać kilka istotnych cech, aby zapewnić bezpieczeństwo, higienę i wygodę personelu oraz pacjentów. Wybrana odzież operacyjna musi wyróżniać się wysokim poziomem higieny – do wykonania odzieży powinny służyć materiały łatwe w pielęgnacji i dezynfekcji, aby zapewnić odpowiednie warunki higieniczne do pracy na sali operacyjnej. Użyte tkaniny nie mogą przepuszczać płynów, a także mikroorganizmów.

Ubrania chirurgiczne muszą być odporne na zniszczenia, aby nie narazić personelu medycznego na ryzyko zakażenia podczas wykonywania zabiegów. Odzież powinna zapewniać odpowiednią wentylację, być lekka i elastyczna, aby umożliwiała dobrą cyrkulację powietrza, a także swobodę noszenia. Oprócz ubrań operacyjnych personel medyczny powinno wyposażyć się w antypoślizgowe obuwie, które zapewni stabilność na podłodze w sali operacyjnej, w której nierzadko może pojawiać się wilgoć. 

Przeczytaj również: Odzież medyczna ze streczem – jakie właściwości ma odzież medyczna elastyczna?

Ubrania operacyjne w sklepie Anilon

Dostępna w ofercie damska odzież medyczna może być dobrowolnie personalizowana m.in. poprzez wybór koloru lamówki. W celu dbania o identyfikację wizualną placówki medycznej można zdecydować się również na wykonanie komputerowego haftu. Oferowane ubrania operacyjne są niezwykle komfortowe w noszeniu dzięki zastosowaniu przewiewnych i lekkich tkanin, które skutecznie chronią skórę i pozwalają na zapewnienie wysokiej jakości opieki wszystkim pacjentom. 

Wybierając ubrania chirurgiczne, warto pamiętać, że wymogi dotyczące stroju mogą się różnić w zależności od regionu i rodzaju placówki medycznej, dlatego ważne jest dostosowanie się do miejscowych przepisów i przyjętych standardów.

Ubrania kosmetyczne na jesień – to musisz mieć!
Strój fizjoterapeuty – komfortowa i wygodna odzież dla fizjoterapeutów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Close Ulubione produkty
Close Ostatnio oglądane
Kategorie