Kolory fartuchów w szpitalu - sprawdź, co oznacza kolor fartucha w szpitalu!

Co oznacza kolor fartucha w szpitalu? Kolory fartuchów w szpitalu

Odzież medyczna często kojarzona jest z białym kolorem, przez co zapomina się o innych wariantach kolorystycznych, które mamy do wyboru. Strój, obowiązujący w placówkach medycznych, powinien uwzględniać symbolikę barw i jej przeznaczenie. W związku z tym może nasunąć się pytanie: co oznacza kolor fartucha w szpitalu? Jakie znaczenie psychologiczne ma odzież, którą zakłada personel medyczny?

O tym, na jakie kolory fartuchów w szpitalu można się natknąć, a także jakie cechy przypisuje się odzieży medycznej w określonych barwach, przeczytasz w naszym artykule blogowym. Zachęcamy do lektury!

Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?

W tradycyjnym rozumieniu utarło się, że czystość i sterylność odzieży medycznej podkreślane są przez jej biały kolor. Nie należy się temu dziwić – biel sprawia, że wszelkie zabrudzenia stają się o wiele bardziej widoczne, co z kolei umożliwia zapobieganie potencjalnym zakażeniom. Dlatego też ubrania w białym kolorze stale cieszą się powodzeniem wśród lekarzy i przedstawicieli innych profesji. Nie zmienia to jednak faktu, że pracownicy szpitali lub przychodni coraz częściej sięgają po ciekawsze rozwiązania decydują się urozmaicić swój wygląd.

Zdarza się, że w wyniku wewnętrznych ustaleń placówki, wymagane jest zachowanie określonych standardów ubioru. Jednak potrzeba odchodzenia od tradycyjnego wizerunku medyków w białych kitlach sprawia, że wybierają oni różne kolory fartuchów w szpitalu, a także inne elementy stroju jak tuniki medyczne, czy żakiety medyczne. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednio dobrany kolor odzieży wzbudza większe zaufanie nie tylko na oddziałach dziecięcych, ale również wśród dorosłych pacjentów. Trzeba również zadbać o funkcjonalność odzieży medycznej i postawić na wygodne rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo w trakcie pracy.

 

Kolory fartuchów w szpitalu – co oznacza biel dla pacjentów?

Odzież medyczna kolorowa powinna mieć wymiar zarówno praktyczny, jak i symboliczny. Zdarza się, że personel medyczny nosi wyłącznie odzież w białym kolorze. Tak zestawiony ubiór niezmiennie uchodzi za wyraz higieny, czystości i profesjonalizmu – w szczególności w środowisku lekarskim. W wielu szpitalach białe fartuchy postrzegane są jako symbol dbałości o poczucie bezpieczeństwa pacjentów, czy wysokiej jakości oferowanych usług na terenie placówki. W rzeczywistości jednak sterylny i jednorodny ubiór może wzbudzać swego rodzaju niepokój. Dotyczy to nie tylko najmłodszych pacjentów, ale również tych dorosłych. Dlaczego?

Dla niektórych widok białego fartucha nierzadko przywołuje nieprzyjemne wspomnienia związane z wcześniejszymi doświadczeniami medycznymi. Co więcej – mimo że osoba, która go nosi, może wydawać się kompetentna, biały fartuch często wzbudza niepewność związaną z dalszym leczeniem lub postawioną diagnozą. Stąd w ramach poprawy samopoczucia pacjentów, a także wprowadzenia pozytywnej atmosfery na terenie placówki medycznej, osoby w niej zatrudnione coraz chętniej sięgają po odważne i kolorowe propozycje. Oczywiście to, czy mogą one obowiązywać w danym szpitalu, zależy od przyjętych wymogów, a także standardów higieny i bezpieczeństwa.

Dowiedz się, jak wybrać właściwy fartuch farmaceutyczny.

Co oznacza kolor fartucha w szpitalu i jakie jest jego przeznaczenie?

Kolor biały to bezpieczna i typowa propozycja dla osób zatrudnionych na terenie szpitali, czy przychodni. Jednak decydując się na inny wariant, dobrze jest pamiętać, że barwne fartuchy medyczne damskie, czy męskie mają inne znaczenie psychologiczne. To, jaki kolor wybiorą pracownicy, może oddziaływać na nastrój, emocje, a także ogólne postrzeganie środowiska medycznego. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co oznacza kolor fartucha w szpitalu.

Kolor różowy

Tego typu kolory fartuchów w szpitalu idealnie sprawdzają się np. na oddziałach pediatrycznych. Już na pierwszy rzut oka różne odcienie różowego przywołują uczucie ciepła i delikatności. Barwa ta może kojarzyć się dla najmłodszych z czymś radosnym, redukując tym samym ich lęk przed lekarzem. Często różowy kolor odzieży medycznej staje się więc symbolem empatii i troski o zdrowie pacjentów, co z kolei działa pozytywnie na budowanie z nimi przyjaznych relacji. Odzież medyczną w takim kolorze przeważnie wybierają pielęgniarkipołożne, a także inni lekarzemający kontakt z dziećmi, czy przebywający na salach porodowych.

Kolor zielony

Co oznacza kolor fartucha w szpitalu, jeśli jest on zielony? Tego typu odzież medyczna może stanowić symbol nadziei, lub zdrowia, wzbudzając tym samym większy spokój i poczucie bezpieczeństwa wśród pacjentów. Jednocześnie zielone fartuchy mają praktyczne zastosowanie na salach operacyjnych, stąd często stają się znakiem rozpoznawczym chirurgówanestezjologów, czy innych osób, asystujących w trakcie przeprowadzanego zabiegu. Warto podkreślić, że barwa ta pomaga w zwiększeniu ostrości widzenia, podczas gdy wzrok medyków przyzwyczaja się do czerwieni. Ponadto zielony kolor zapewnia właściwości uspokajające zarówno lekarzom zabiegowym, jak i przebywającym na oddziałach pacjentom.

Kolor niebieski

Kolor niebieski to idealny zamiennik dla klasycznej bieli, a więc co oznacza kolor fartuch w szpitalu? Odzież medyczna w różnych odcieniach niebieskiego może stanowić wyznacznik profesjonalizmu i przykładania się do wykonywanych obowiązków. Ponadto niebieskie fartuchy mogą zapewnić pacjentom wrażenie spokoju, dzięki czemu poczują się oni lepiej zaopiekowani i bardziej komfortowo w obecności personelu medycznego. Za szczególnie wiarygodny uznawany jest kolor granatowy, przez co staje się on częstym elementem stroju nie tylko samych lekarzy, ale również personelu pomocniczego np. sanitariuszek, czy techników medycznych.

Kolor czerwony

Czerwień uważana jest za kolor alarmujący, który wzmaga naszą czujność, aktywizuje i powoduje większą determinację. Oprócz tego czerwony kolor może być używany, aby oznaczyć osoby pracujące w środowisku, wymagającym stosowania szczególnych środków ostrożności i przestrzegania procedur związanych z kontrolą zakażeń. Barwa ta może być postrzegana jako przejaw zdecydowania i zaangażowania w udzielanie pomocy. Chcąc zwrócić uwagę pacjentów lub pobudzić do działania ubiór w takim kolorze dedykuje się przede wszystkim ratownikom medycznym, lub innym pracownikom pogotowia ratunkowego.

Kolory fartuchów w szpitalu – jakie jeszcze mają zalety?

W środowisku medycznym można postawić na odzież w wielu odcieniach – zgodnie z ustaleniami i wymogami, przyjętymi w danej placówce. Różne barwy fartuchów urozmaicają wygląd personelu medycznego i niosą za sobą szereg zalet nie tylko dla pacjentów, ale również pracowników. Przede wszystkim barwna kolorystyka pozytywnie wpływa na identyfikację wizualną placówki, ale również sprawia, że osoby w niej zatrudnione wydają się być bardziej pogodnedostępne i przyjazne pacjentom.

Różne kolory fartuchów w szpitalu skutkują także lepszym odróżnianiem lekarzy różnych specjalności – często może się zdarzyć, że personel pielęgniarski będzie nosił ubrania w innym kolorze niż np. lekarze zabiegowi, przebywający na salach operacyjnych. Ponadto kolorowe fartuchy medyczne sprawiają, że pracownicy mogą poczuć się pewniej i atrakcyjniej w swoim zawodzie. Decyduje o tym możliwość wyboru odzieży, która będzie zgodna z ich stylem, a także osobistymi preferencjami. W tym celu dobrym rozwiązaniem może okazać się także personalizowana odzież medyczna z haftem.

Przeczytaj również: Odzież laboratoryjna – gdzie kupić fartuch laboratoryjny dla pracowników szpitali i studentów?

Odzież laboratoryjna – gdzie kupić fartuch laboratoryjny dla pracowników szpitali i studentów?
Buty szpitalne – jakie buty do szpitala sprawdzą się wśród lekarzy?
Koszyk
Close Ulubione produkty
Close Ostatnio oglądane
Kategorie