Odzież medyczna kolorowa - czym wyróżnia się odzież medyczna pediatryczna?

Odzież medyczna kolorowa – czy jest przyjazna dzieciom?

Mimo że wśród różnych typów odzieży medycznej wciąż największym powodzeniem cieszą się białe ubrania, także wzorzyste i barwne warianty zyskują na coraz większej popularności. Barwne ubrania w tym m.in. bluza medyczna pediatryczna najlepiej sprawdzą się podczas kontaktu z najmłodszymi pacjentami. Dlaczego odzież medyczna kolorowa może okazać się trafionym wyborem dla personelu danej placówki? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule — zachęcamy do przeczytania!

Odzież medyczna kolorowa – jak o nią dbać?

Bez wątpienia zarówno damska, jak i męska odzież medyczna kojarzy się wielu osobom wyłącznie z białym kolorem. Nic dziwnego – fartuchy, mundurki medyczne i kitle o tej barwie można spotkać na każdym oddziale. Biała barwa, choć symbolizuje czystość i profesjonalizm, u niektórych osób wywołuje niepotrzebny stres, nazywany powszechnie syndromem białego fartucha. Zwłaszcza dzieci w towarzystwie lekarzy oraz personelu medycznego ubranego na biało mogą reagować strachem, a także nieufnością. Dlatego też odzież medyczna kolorowa sprawdzi się w szczególności na oddziałach pediatrycznych.

Podstawowe zasady pielęgnacji  kolorowych ubrań medycznych, są takie same jak dla białej odzieży (szczegółowo na ten temat pisaliśmy we wpisie: Prawidłowa pielęgnacja odzieży medycznej). Należy jednak pamiętać o niższej temperaturze prania. Najczęściej będzie ona wynosiła około 60 stopni Celsjusza, jednak konkretne informacje zawsze można znaleźć na metce. Trzeba wiedzieć, że pranie w wyższej temperaturze niż zalecana może wiązać się z szybszym płowieniem kolorów. Aby kolorowa odzież medyczna jak najdłużej zachowała swoje dobre właściwości, należy zwracać uwagę na jakość i przeznaczenie stosowanych środków – w tym celu warto używać odpowiednie preparaty do kolorowych ubrań

Odzież medyczna kolorowa – dlaczego warto ją wybrać?

Trzeba mieć na uwadze, że niektóre dzieci często spędzają wiele dni w szpitalu, ze względu na różne schorzenia. Oddalenie od domu, czy od rodziców to ogromny stres dla każdego malucha. Dodatkowo obecność obcych osób może powodować lęk, nieufność, a nawet agresję. Aby stworzyć jak najbardziej przyjazne warunki dla dzieci, oddziały pediatryczne często stawiają na barwny wygląd sali szpitalnej. 

Oczywiście radosne obrazki na ścianach, czy inne elementy ozdobne to nie wszystko, jako że istotną rolę odgrywa ubiór personelu medycznego. Odzież medyczna kolorowa ma za zadanie zwiększyć zaufanie do pracowników placówki, którzy dzięki ciekawym barwom lub wzorom będą wyglądali wesoło i przyjaźnie. Aby tym bardziej ułatwić najmłodszym kontakt z personelem, można zadbać o personalizację odzieży i umieszczenie specjalnie wykonanego haftu z imieniem pracownika.

Dowiedz się również, jakie wymagania powinny spełniać ubranie lekarskie, a także czym muszą wyróżniać się ubrania operacyjne.

Bluza medyczna pediatryczna i inne rodzaje odzieży dla pediatrów

Odzież medyczna kolorowa może być dobrowolnie skompetowana – to, na jakie elementy ubioru postawimy, zależy od indywidualnych preferencji i standardów ubioru, przyjętych w danej placówce. Kompletując strój, który będzie estetycznie się prezentował, nie można zapomnieć o jego funkcjonalnym i praktycznym zastosowaniu. Podstawą ubioru może być np. porządnie skrojona bluza medyczna pediatryczna lub wygodny żakiet medycznyPostacie ze znanych bajekśmieszne zwierzątka, a także kolorowe wzory geometryczne, to najczęściej pojawiające się nadruki. Tego typu kolorowa odzież medyczna dobrze wygląda ze spodniami medycznymi

Warto jednak pamiętać, że odzież medyczna pediatryczna powinna przede wszystkim zapewniać swobodę ruchów nawet w trakcie długiego dnia w pracy. Dlatego też kluczową rolę odgrywa wybór kroju i rozmiaru, dostosowanego do różnego typu sylwetki. Ważny jest również wybór materiału – najlepiej postawić na elastyczną, przewiewną tkaninę o dobrych właściwościach ochronnych, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymała. Aby kolorowa odzież medyczna zyskała takie cechy, do jej produkcji często wykorzystuje się rozciągliwy i lekki materiał – elanobawełnę.

Odzież medyczna kolorowa – zadbaj o komfort pacjentów!

Odzież medyczna kolorowa może występować w wielu odsłonach, przy czym pomaga ona w kontakcie z małym pacjentem i wprowadza przyjazną atmosferę na oddziałach. Co równie istotne – kolorowa odzież medyczna może być skompletowane w taki sposób, aby zadbać o estetyczny i profesjonalny wygląd całego personelu. W ten sposób można zadbać o spójną identyfikację wizualną danej placówki. Jednocześnie kluczowa jest dbałość o praktyczne zastosowanie ubrań. Warto więc, aby elementy stroju takie jak m.in. bluza medyczna pediatryczna, czy fartuch, wyposażono w wygodne kieszenie, ułatwiające przechowywanie różnych akcesoriów.

Przeczytaj także: Fartuch farmaceutyczny – jaka odzież sprawdzi się dla farmaceutów?

Strój fizjoterapeuty – komfortowa i wygodna odzież dla fizjoterapeutów
Ubranie dla pielęgniarki – na jaki uniform pielęgniarski warto postawić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Close Ulubione produkty
Close Ostatnio oglądane
Kategorie